Położona w Słowenii Jaskinia Postojna jest największą krasową jaskinią w Europie, którą odwiedziło ponad 33 miliony turystów. Każdy — nie tylko miłośnicy geologii i podziemnych wędrówek — będąc w Słowenii powinien to miejsce odwiedzić.
Jaskinia Postojna — garść faktów
Najbardziej atrakcyjny tunel Jaskini Postojna został odkryty w 1818 roku przez Luka Čeč i już w kolejnym roku został udostępniony dla zwiedzających. Odwiedzający ją w XIXw. pozostawiali po sobie ślady wyryte na ścianach ówczesnego wejścia do Jaskini, nieco oddalonego od miejsca gdzie obecnie rozpoczyna się trasa kolejki.
Jaskinia powstawała przez miliony lat i została wyżłobiona w skale przez nurt rzeki Pivka, która teraz przeniosła się na niższe poziomy i dalej płynie, ale już “kilka pięter” pod trasą turystyczną.
Aby dotrzeć do olbrzymich komnat, galerii i korytarzy udostępnionych turystom, najpierw czeka nas około czterokilometrowa przejażdżka kolejką elektryczną przez tunel wydrążony ponad 40 lat temu. Pierwsze naszym oczom ukazują się korytarze o zadziwiająco czarnej barwie. Są to ślady po akcji dywersyjnej z II wojny światowej przeprowadzonej 23.04.1944r., którą — co ciekawe — dowodził Tomasz Sadowski ps. Tomo. Wojska niemieckie wykorzystywały Jaskinię Postojna jako magazyny paliw, a Tomo wraz ze swoim oddziałem wysadził niemieckie składy paliwa, czemu towarzyszył ogromny pożar który pozostawił na ścianach Jaskini do dzisiaj widoczne ślady. Sadowski był dla Słoweńców wzorem bohaterstwa i był wśród nich nazywany Hudournikiem — co w tamtejszych stronach oznacza ptaka zwiastującego burzę.
Trasa którą zwiedza się pieszo ma około 1700m długości i wraz z przejazdem kolejką musimy na zwiedzanie przeznaczyć do półtorej godziny.
Na trasie czekają na nas niesamowite, kolorowe krajobrazy pełne różnobarwnych stalaktytów i stalagmitów, ponieważ ich kolor zależy od składu chemicznego skały z której powstały.
Jedną z atrakcji w Jaskini Postojna jest występowanie endemicznego, bezokiego gatunku odmieńca jaskiniowego nazywanego proteusem. Ze względu na jego kształt oraz pigment skóry niemal identyczny jak pigment skóry białego człowieka w dawnych czasach, kiedy po dużych opadach deszczu podziemna rzeka wynosiła proteusy na zewnątrz, lokalna ludność wierzyła że pod ziemią żyje smok, a te maleństwa to jego potomstwo. W jednej z ostatnich sal znajduje się akwarium, gdzie niemal w ciemnościach można podziwiać kilka okazów proteusa.
Rady praktyczne dla zwiedzających
Pierwsza i najważniejsza sprawa: bilety. Jeśli w czasie wyjazdu nie chcecie spędzić kilku godzin w kolejce w niepewności czy aby na pewno uda się kupić bilet na dziś, zdecydowanie polecam zakup biletów przez internet. Nie dość, że ich odbiór zajmuje kilka minut (w okienku oznaczonym jako obsługa rezerwacji i biletów dla wycieczek), to kupując przez internet zaoszczędzimy kilka euro. Jedyny minus jest taki, że z góry musimy wiedzieć którego dnia i na którą godzinę dotrzemy do Jaskini Postojna — wszystkie bilety umożliwiają wejście tylko o godzinie na którą zostały zakupione. Bilety można zamówić >tutaj< — płatność przez internet kartą kredytową. Zwróćcie proszę uwagę, że można również kupić bilet do kilku miejsc (np. Jaskinia Postojna, Zamek Predjama, wiwarium, wystawy, itp.) — taki bilet jest tańszy niż suma kwot za poszczególne bilety do wybranych miejsc. Jedną z opcji jest również bilet do jaskini wraz z noclegiem w hotelu Jama tuż nad wejściem do niej. Nie miałem okazji korzystać z tego hotelu i nie będą się na jego temat wypowiadał, ale radziłbym chętnym na nocleg zapoznać się z opiniami w serwisach rezerwacyjnych i wakacyjnych, ponieważ z tego co widziałem opinie są raczej średnie. My na nocleg wybraliśmy fajnie położony kamping o kilka kilometrów dalej, oferujący wszystkie udogodnienia oraz wynajem domków.
Każdemu zwiedzającemu przysługuje bezpłatnie audio-guide w j. angielskim. Jeśli chcemy skorzystać z audio-guide w j. polskim, niestety musimy dopłacić do każdej wypożyczanej sztuki € 3,00. Jeśli nie znacie wystarczająco dobrze j. angielskiego i chcecie się dowiedzieć czegoś o mijanych korytarzach, a faunie zamieszkującej jaskinię — warto jednak dopłacić i taki audio-guide ze sobą na trasę zabrać.
Aby w czasie zwiedzania czuć się komfortowo należy pamiętać o właściwym ubiorze. W jaskini panuje stała temperatura w granicach 8 do 10 stopni Celsjusza, zatem jeśli do jaskini wybieramy się latem, to trzeba ze sobą zabrać coś ciepłego do okrycia.
Z parkowaniem raczej nie ma problemu — w okolicy jaskini jest kilka dużych, płatnych parkingów, na które w zależności od wolnych miejsc kierowani są turyści.
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna
- Postojna